Jojo efekt. Co se vám vybaví jako první? Možná ho máte spojený s dietou, po které z jistých důvodů ručička váhy opět pomalu stoupá. Leckdy i na hmotnost vyšší, než na které dotyčný s dietou začínal. A co takhle mentální jojo efekt? Už jste ho někdy zažili?
1. díl – I stromy rostou celý život
Na sociálních sítích často koluje citát, který lidé hojně sdílí a „lajkují“. Setkala jsem se s ním v několika zněních. Jedno z nich je následující:
„Včera jsem byla chytrá a chtěla jsem měnit svět.
Dnes jsem moudrá a měním sebe.“
Pokaždé, když hledím na počet „to se mi líbí“ a sdílení, probouzí se ve mně myšlenka, proč podle tohoto rčení zatím tak málo lidí žije. Když se to tolika lidem líbí. I tato myšlenka mě inspirovala k napsání následujících řádků.
Říká se, že lidé jsou ochotni dělat ve svém životě změny hlavně ze dvou důvodů.
Emoční bolest vs. velké cíle
Tím prvním je, že už nemohou vydržet svou emoční bolest. Dostanou se do situací, ve kterých je jejich trápení nesnesitelné. Bolest je přinutí vylézt z komfortní zóny svého podvědomí a podniknout ve svém životě změny. Udělat něco, co dosud neudělali. Přimějí se najít řešení, jak si od bolesti ulevit.
Druhým důvodem jsou velké cíle. Cíle, které jsou nádherné, barevné a vlastní. Ty pak lidi ženou vpřed, dodávají jim sílu, odvahu a touhu k jejich naplnění. Lidé s velkými cíli dokáží měnit nejen sebe, ale i svět kolem sebe. Testují, učí se nové věci, poznávají nepoznané. Experimentují. Pracují na sobě.
Možná vás napadne, jak takový velký cíl vypadá. Tady bych ráda dodala, že velikost cílů nelze měřit ani vážit. Velikost cílů není o materiální velikosti či hodnotě.
Velikost našich cílů se odvíjí od velikosti naší vnitřní touhy a odhodlání jít za svým cílem. Splnit si svůj sen. Ve své mysli ho vidíme živě a barevně, dopředu se z něho radujeme.
Není důležité, jak velký je pro ostatní, důležité je, jak velký a emočně silný je pro nás. Jeho velikost je v emoční síle, kterou mu dáváme.
Když vstoupí na scénu mentální jojo efekt
Mentální jojo efekt je proces, ve kterém se lidé vrací zpět ke starému myšlení. Udělají prvních pár kroků na cestě proměny sebe sama. A pak konec. Stop. Mají pocit, že je hotovo. Ale ono není. Je to jeden z největších omylů, který může jejich mysl vyprodukovat.
Která skupina podle vás častěji zažívá mentální jojo efekt? Tipujete-li, že ta první, pak tipujete správně.
A je to obrovská škoda. Neb emoční bolest je velkou výzvou naší mysli, duše i těla, abychom se naučili konat jinak než doposud. Natrvalo, ne jen na chvíli.
Ve své profesi i v osobním životě potkávám lidi s mentálním jojo efektem. Vyhledají pomoc mou či někoho jiného, neb emoční bolest je pro ně již nesnesitelná.
Přijdou jednou, dvakrát. Jsou nadšeni, ulevilo se jim. Mají pocit, že vyřešili vše, co potřebovali.
Nabudou dojmu, že mají hotovo. A za pár měsíců je u nich vše nanovo.
Dostávají se do podobných situací jako před tím. Navazují vztahy s podobnými partnery, i když ty předtím nedopadly dobře. Či v rodině opět řeší situace, které je do stavu emoční bolesti dovedly. V práci mají stejné potíže, jako měli před tím. A tak dále.
Leckdy pak hledají viníka tam venku a řeknou: „Nefunguje to. Moc dlouho mi to nevydrželo.“ A hledají někde jinde.
Často obíhají jednoho odborníka za druhým, testují jednu metodu za druhou. V naději, že tam venku někdo mávne kouzelným proutkem a jejich život bude super. Bez jakékoliv vlastního přičinění. A tak se točí v kruhu, zmatení, naštvaní, že to nefunguje. Zažívají jeden mentální jojo efekt za druhým, zatímco jim život protéká mezi prsty.
Potřebujete vlastní péči
Nepotřebujete neustálou péči odborníků či specialistů. Potřebujete svoji vlastní neustálou péči. Péči o své vlastní nitro, své pocity a myšlenky. Zodpovědnou péči, kterou dopřáváte sami sobě s náležitou láskou a pozorností. Tak krok za krokem měníte sami sebe. A tím i svět tam venku. Realitu, kterou zažíváte.
Pomoc odborníků potřebujete ve chvílích, kdy si chcete uspořádat myšlenky, získat nové vhledy či pomoci s uvolněním starých a nepotřebných emocí a podvědomých přesvědčení. Ve chvíli, kdy se chcete naučit správné metody a postupy, které pak budete sami v životě praktikovat, a které vás k vašemu cíli rychleji dovedou.
Je to podobné jako ve sportu či při změně stravovacích návyků.
Chcete-li třeba posilovat, pak můžete na nářadí cvičit jen tak a sledovat, co to s vámi udělá. Pak cvičíte s rizikem, že svého cíle nedosáhnete, nebo jen s obtížemi.
Anebo můžete využít pomoc odborníka a nechat se vést. Naučit se cviky, kterými dosáhnete svého cíle účinně a s lehkostí. Cvičit a posilovat už musíte vy sami. To za vás nikdo neudělá.:)
Stejné je to i všude jinde, při změně stravovacích návyků, životního stylu a tak. Když využijete znalosti a dovednosti lidí znalých v oboru, je vaše cesta kratší, rychlejší a s předpokladem úspěchu. Volba je na vás.